Yılın Prodüksiyonu “Bir Yaz Gecesi Rüyası” Perdelerini Ankara'lılara Açıyor

Yılın Prodüksiyonu “Bir Yaz Gecesi Rüyası” Perdelerini Ankara'lılara Açıyor 23Nis

Yılın Prodüksiyonu “Bir Yaz Gecesi Rüyası” Perdelerini Ankara'lılara Açıyor

Yılın prodüksiyonu “Bir Yaz Gecesi Rüyası” perdelerini Ankara'lılar için açıyor.

Dünyaca ünlü yönetmen Aleksandar Popovski ile tekrar sahnelere dönen oyunda ödüllü tiyatro oyuncuları Levent Üzümcü, Neslihan Yeldan, Sezai Aydın, Beyti Engin ve Arda Aydın rol alıyor. Oyun, ilginç akrobatik detayları, kırmızı kadife perdeleri ve sahne tekniğinde devrim oluşturan orman efektiyle sergilenecek.

“Uykuyla Uyanıklık Arası İnsanların Garip Durumlarını Anlatan Oyun”

Tiyatro oyuncusu Levent Üzümcü, Aleksandar Popovski’nin Shakespeare’in “Bir Yaz Gecesi Rüyası” oyununu yorumlayışını, “Aleksandar ile bizim ikinci çalışmamız. Aleksandar, bizden biri gibi. Shakespeare de doğru anlatıldığı, doğru söylendiği zaman bizden biri gibi. “Bir Yaz Gecesi Rüyası” Shakespare’in eğlenceli oyunlarından biri ama aynı zamanda karanlık noktaları da var. Oyun biraz da uykuyla uyanıklık arasında olma hali gibi. Uyandığımızda nerede olduğumuzu bilemediğimiz, acaba uyuyor muydum, rüyada mıydım dediğiniz zamanlar vardır ya, bu oyun o zamanları anlatıyor. Gerçekle rüya oyun içerisinde birbirine karışıyor. Oyunun içerisinde başka bir rüya hayatı var. Başka bir gerçeklik varmış gibi görünüyor ama hangisi gerçek hangisi rüya hepsi birbirine giriyor.

Biz bu çalışmada, bu durumun üzerine gitmeye çalıştık, Aleksandar’da oradan tuttu. Zaten yaptığımız oyunlarda dekor, kostüm ve oyuncuların o serbest yetenekleri Aleksandar’ın kafasında başka bir noktaya doğru gitti ve onların hepsini bir düzen içerisine almaya başladı. Kendi inandığı dünyayı, kendi anlatmak istediği şeyi o dünya üzerinden anlatmaya başladı. Aleksandar, klasik tiyatro yönetmeyi çok seviyor, ben de klasik tiyatroda oynamayı seviyorum. Çünkü oyuna başka bir açıdan bakıp, başka bir soluk verebiliyorsunuz, ya da verdiğiniz her soluğa ve açıya onun kapısı açık. Onu klasik yapan da bu zaten. Kostüm, dekor ve yönetmenin fantazileri bir araya geldiğinde oyuncuların özgür bakışıyla birlikte bir anda bambaşka bir hayal alemi çıkıyor karşınıza. Biz seyirciyi, o hayal aleminin içerisine hepimiz birden kollarımızı açarak davet ediyoruz.

Oyunda seyircilere çok zevkli, çok keyifli ve derdini anlatabilen çok güzel iki saat yaşatıyoruz. İnsanların o uykuyla uyanıklık arası garip durumlarını anlatan ilginç bir oyun karşımıza çıkıyor” şeklinde ifade etti.