Ayın Film Önerisi: Along With The Gods: The Two Worlds Puan: 7.5/10

Ayın Film Önerisi: Along With The Gods: The Two Worlds Puan: 7.5/10 19May

Ayın Film Önerisi: Along With The Gods: The Two Worlds Puan: 7.5/10

Olaylar Kim Ja-hong isimli itfaiye erinin, büyük bir yangında ufak bir kızın hayatını kurtarmaya çalışırken kendi ölümüne sebebiyet vermesi ve hemen ardından 3 adet ahiret muhafızının belirmesi ile başlıyor. Yüzbaşı Gang-Rim, Özel Güvenlik Uzmanı Yüzbaşı Yardımcısı Hae Won Maek ve Asistan Duk-Choon’dan oluşan bu muhafız takımı baştaki Budist Yazıtı’nda da belirtilen duruşmalarda Ja-hong’a eşlik etmek ve onu savunmakla görevlidirler. Ancak bu hiç de kolay olmayacaktır çünkü kimliği belli olmayan öfkeli ve intikamcı bir ruh bu yolculuklarını altüst edecek, bunun yanında ise yaşayanların dünyasında onların hayatlarına müdahale etmeleri yasak olduğu halde insanlara beslediği sevgisi yüzünden bu kuralı çiğneyen Gang-Rim işlerin iyice içinden çıkılması zor bir hale gelmesini sağlayacaktır.

 

Güney Kore sinemasının son yıllarda çıkardığı en başarılı yapımlardan biri. Orijinal konusunun yanı sıra Hollywood çıkışlı birçok fantastik filmden çok daha iyi CGI efektlere sahip. Filmin en iyi yanı ise sırtını CGI efektlerine dayamakla yetinmiyor. Müzikler, oyunculuklar ve devamlı birbirine bağlanan olaylar kurgusu çok başarılı. Chugyeogja (Chaser) filminden tanıdığım Yüzbaşı Gang-Rim rolünde karşımıza çıkan Ha Jung-woo’nun performansı kusursuzdu. 17 yaşında Asistan Duk-Choon rolündeki Hyang-gi Kim bile rolünün hakkını sonuna kadar vermiş. Evet, bunca iyi noktadan sonra gelelim biraz da kötü yanlarına. Filmin süresi 2 saat 19 dakika ki bu bana biraz uzun geldi. Korelilere has espriler, diyalogları fazla uzatma ve aşırı duygu yüklü sahneler bazı yerlerde modun düşmesine sebep oluyor. Hele ki sonlara doğru etrafı sular seller alıyor. Bir ara akvaryumdaki balığımın bile gözünden yaş aktığını gördüm. Yine de sonuç olarak iyi yönleri ağır basan bir yapım Along With the Gods: The Two Worlds.

 

Son olarak ise filmin sonunda izleyenleri (özellikle Kore sinemasını yakından takip edenleri) ufak bir de sürprizin beklediğini söylemek istiyorum.